Atrás

Trasy biegowe

Trasy biegowe

Narciarstwo biegowe, sportowe i rekreacyjne, staje się coraz bardziej popularne. Z każdym rokiem przybywają nowe trasy, otwierają się nowe możliwości uprawiania tego zdrowego, taniego i łatwego narciarstwa. Niektóre z tras biegowych posiadają sportową licencję Polskiego Związku Narciarskiego i przeprowadza się na nich treningi i zawody. Niektóre są całoroczne, gdyż mają utwardzone ścieżki pozwalające na stosowanie nartorolek w okresie bezśnieżnym.

REJON TATR I PODTATRZA
• Zakopane - trasa biegowa na Górnej Równi Krupowej
Trasa o długości 2 - 4 km zlokalizowana jest w samym centrum Zakopanego. Alejki na Równi są oświetlone lampami miejskimi, dlatego na trasie jest wystarczająco jasno, by biegać po zmroku. Trasa jest łatwa i nadaje się także dla początkujących i rekreacyjnych biegaczy. Trasa przygotowywana jest ratrakiem do stylu klasycznego oraz techniki łyżwowej i utrzymywana jest przez Gminę Miasto Zakopane

• Zakopane - trasy biegowe Centralnego Ośrodka Sportu - Ośrodka Przygotowań Olimpijskich
Trasy zlokalizowane są na terenie Centralnego Ośrodka Sportu w Zakopanem i wytyczone są obok stadionu sportowego i toru lodowego oraz pod zespołem średnich skoczni, wzdłuż ul. Bronka Czecha. Dobrze przygotowane ratrakiem pod styl klasyczny, urozmaicone, przeznaczone są do treningu dla bardziej zaawansowanych biegaczy. Są oświetlane i naśnieżane. Jest również trasa do stylu łyżwowego. COS OPO w Zakopanem posiada trasy biegowe o następujących długościach: 1,4 km, 1,7 km, 2,5 km i 3,3 km. Natomiast w lecie jest również trasa nartorolkowa o długości 2,5 km.

• Zakopane - Trasy Zachodnie
Trasy przy Dużej Krokwi, biegnące w lesie w kierunku Doliny Strążyskiej liczą około 5 km długości (trasy w wariantach 1 km, 2 km, 3 km, 4 km, 5 km). Infrastruktura: parking, wypożyczalnia nart biegowych, zaplecze socjalno-gastronomiczne. Trasy utrzymywane są przez Gminę Miasto Zakopane.

• Zakopane - trasy biegowe na terenie stacji narciarskiej Harenda
Na terenie stacji narciarskiej Harenda nieopodal tras zjazdowych znajduje się trasa biegowa i skiturowa o długości 4000 m. Korzystanie z tras biegowych jest bezpłatne.

• Kościelisko - trasy biegowe na Chotarzu
Narciarskie trasy biegowe o długości ok. 5 i 10 km w Kościelisku, z pięknym widokiem na
Giewont, przygotowane są dla biegaczy przede wszystkim na polanie Chotarz po wschodniej
i zachodniej stronie ul. Nędzy-Kubińca, a w niedalekiej przyszłości zostaną połączone z trasami
w Kirach przy stadionie biathlonowym. Trasy, utrzymywane przez Gminę Kościelisko,są
profesjonalnie przygotowane przez ratrak do stylu klasycznego i łyżwowego. Stowarzyszenie
Rozwoju Turystyki w Gminie Kościelisko współpracuje z Gminą w propagowaniu narciarstwa
biegowego pod hasłem „Kościelisko dla biegaczy”, animuje trasy, organizuje zawody narciarskie,
np. Puchar Kościeliska, Walentynkowy Bieg Narciarski Parami.

• Białka Tatrzańska – trasy biegowe na terenie stacji narciarskiej Kotelnica Białczańska - Jankulakowski Wierch
Kotelnica Białczańska to miejsce również dla pasjonatów biegów narciarskich. Każdej zimy przygotowywanych jest dla nich kilka kilometrów tras biegowych, malowniczo położonych na terenie Ośrodka Narciarskiego Kotelnica Białczańska, między szczytami Kotelnicy i Jankulakowskiego Wierchu. Trasa o długości 5 km łączy koleje nr 6 i 3. Z tras roztacza się piękny widok na prawie całe Tatry: od strzelistych słowackich Tatr Wysokich, przez charakterystyczne Tatry Bielskie. Trasy są zróżnicowane pod względem trudności oraz oświetlone i naśnieżane. Narciarze mają do dyspozycji cztery rodzaje pętli, od 1250 m do 4380 m.

• Jurgów - trasy biegowe na terenie stacji narciarskiej Jurgów-Ski
Trasy położone są na terenie stacji narciarskiej Jurgów-Ski i ciągną się aż do samego Jurgowa. Na miejscu można wypożyczyć sprzęt do narciarstwa biegowego, dostępny jest parking oraz karczma.

• Małe Ciche - trasa biegowa na terenie stacji narciarskiej Małe Ciche
Trasa biegowa o długości 2,5 km przygotowywana jest jeśli tylko warunki atmosferyczne na to pozwolą. Szlak częściowo przebiega lasem i przez Polanę Zgorzelisko. W jego bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się hotel Tatry. Trasa dla średnio-zaawansowanych biegaczy.

• Czarna Góra - trasy biegowe na terenie stacji narciarskiej GrapaSki
Na terenie stacji narciarskiej GrapaSki przygotowywane są trasy biegowe, oczywiście jeśli tylko pozwalają na to warunki atmosferyczne. Najczęściej jest to pojedyncza pętla o długości 4 km. Jeśli jest naturalna pokrywa śniegowa, to gospodarze przygotowują więcej wariantów tras biegowych o łącznej długości 15 km. Trasy nie są naśnieżane, ale są ratrakowane. Na miejscu można wypożyczyć sprzęt do narciarstwa biegowego.


BESKID WYSPOWY, PIENINY, GORCE

• Kluszkowce - trasy biegowe na terenie stacji narciarskiej Czorsztyn-Ski
Trasy o długości ok. 6,5 km znajdują się na terenie stacji Narciarskiej Czorsztyn-Ski i zlokalizowane są po północnej stronie Góry Wdżar, z pięknym widokiem na Tatry, Pieniny i Jezioro Czorsztyńskie. Trasy łatwe, przygotowywane ratrakiem.

• Nowy Targ - trasy biegowe na lotnisku w obrębie Rezerwatu Przyrody „Bór na Czerwonem”
Znany wszystkim szlak narciarstwa biegowego oznaczony kolorem czerwonym, długości 14 km, został poprowadzony na terenach o dużych walorach widokowych z przepiękną panoramą Tatr i Gorców. Ma on swój początek na nowotarskim lotnisku i prowadzi wokół Rezerwatu Przyrody „Bór na Czerwonem”. Drugi szlak, o długości 6 km, prowadzi od kładki pieszo-rowerowej na Dunajcu wzdłuż Rezerwatu Przyrody „Bór na Czerwonem” przez Szaflary „Tewikiel” aż do miejscowości Bór. Na szlakach do dyspozycji biegaczy są dwa tory. Teren jest bardzo dostępny nawet dla początkujących osób. Szlaki są oznakowane oraz profesjonalnie przygotowane przez ratrak pod styl klasyczny. Trasy są utrzymywane przez Miasto Nowy Targ. Trzeci szlak długości 3 km, oznaczony kolorem żółtym, łączy centrum Szaflar i pętlę szkoleniową narciarstwa biegowego w Szaflarach.

• Nowy Targ – trasa biegowa w „Borze Kombinackim”
Trasa liczy 6,5 km. Szlaki prowadzą ścieżkami wewnątrz pięknego lasu sosnowo-świerkowego. Teren jest zacieniony i szczególnie długo utrzymuje się tutaj śnieg. Trasa jest łatwa, dlatego nadaje się dla początkujących narciarzy. Szlaki są oznakowane oraz profesjonalnie przygotowane przez ratrak pod styl klasyczny. Trasa jest utrzymywana przez Miasto Nowy Targ.

• Nowy Targ – trasa biegowa "Na Kole" obok Miejskiej Hali Lodowej
W Nowym Targu na stadionie „KOŁO” obok Miejskiej Hali Lodowej przygotowywana jest sztucznie naśnieżana narciarska trasa biegowa. Trasa otwarta jest w godzinach od 8 do 21, ma długość 400m i jest oświetlona dzięki czemu można biegać po zmroku. W godzinach funkcjonowania trasy można również korzystać z szatni znajdującej się bezpośrednio przy trasie biegowej w budynku lodowiska. Trasa jest utrzymywana przez Miasto Nowy Targ.

• Nowy Targ - trasa biegowa na terenie stacji narciarskiej Długa Polana
Trasa łatwa o parametrach: długość 700m, różnica poziomów 15m, sztucznie naśnieżana i oświetlona od 16:00 do 20:00. Biegać można stylem klasycznym oraz łyżwowym.

• Nowy Targ - trasa biegowa na terenie stacji narciarskiej Zadział
Obok tras zjazdowych w zależności od warunków śniegowych do dyspozycji narciarzy są trasy biegowe i spacerowo-widokowe, a także lodowisko.

• Klikuszowa - trasa biegowa z Obidowej na Turbacz
Trasa wynosi 11 kilometrów i biegnie od leśniczówki we wsi Obidowa w miejscowości Klikuszowa (powiat Nowy Targ) aż do schroniska na Turbaczu. Jest to trasa przeznaczona zarówno dla początkujących narciarzy (pierwsze 4 km) jak i zaawansowanych miłośników tego sportu - dalszy etap trasy. Trasa ratrakowana w każdy piątek, sobotę i niedzielę, a w razie potrzeby także w tygodniu. Stały instruktor przy trasie po wcześniejszym kontakcie telefonicznym. Trasy utrzymywane przez Gminę Nowy Targ.

• Klikuszowa - Centrum Narciarstwa Biegowego Gorce-Klikuszowa
Bardzo dobra lokalizacja oraz brak budynków mieszkalnych w bezpośrednim sąsiedztwie sprawia, że każdy czuje tu wyjątkową bliskość natury. Zimą długość wyratrakowanej trasy biegowej to prawie 1,9 km, zaś latem wyasfaltowana trasa nartorolkowa to 1,2 km, dzięki czemu możliwy jest na miejscu trening całoroczny dla narciarza biegacza. Dzięki oświetleniu trasy biegowej można z niej korzystać aż do godziny 20:00. Na miejscu oprócz tras biegowych dostępne są również 2 parkingi dla klientów korzystających z tras, budynek zaplecza z sanitariatami i szatniami, kasa biletowa oraz wypożyczalnia nart biegowych.

• Rabka-Zdrój - trasa biegowa na terenie Parku Zdrojowego
Trasa typowo rekreacyjna o długości 3,3 km i szerokości do 3 m, biegnąca głównie wzdłuż malowniczych alejek Parku Zdrojowego, po wzniesieniach na wysokości 500-560 m. Trasa z założonym śladem do stylu klasycznego, o łatwym przebiegu po prawie płaskim terenie z łagodnymi zjazdami i podbiegami. Oświetlenie całego terenu umożliwia korzystanie z niej również po zmroku. W ramach trasy wytyczone są dwie mniejsze pętle, idealne do nauki i doskonalenia umiejętności. Trasy utrzymywane przez Gminę Rabka-Zdrój.

• Trasa narciarstwa biegowego „Mogielica” na terenie gmin Dobra, Słopnice i Kamienica
Trasa łatwa, urozmaicona pięknymi widokami, złożona zarówno z podbiegów, podjazdów, jak również miejsc płaskich. Najlepszym miejscem do rozpoczęcia wycieczki jest Zalesie. Trasa utrzymywana jest skuterem. Trasy utrzymuje Międzyszkolny Ośrodek Sportowy – Powiat Limanowski.
Sprzęt sportowy można bezpłatnie wypożyczyć w następujących punktach:
– Budynek Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego przy LKS „Zalesianka” w gminie Kamienica,
603 669 603,
– Szkoła Podstawowa nr 4, 34-615 Słopnice 363 w gminie Słopnice, tel. 18 334 80 05,
603 669 766,
– Zespół Placówek Oświatowych Jurków w Jurkowie, 34-643 Jurków 115, w Gminie Dobra,
tel. 18 334 00 22.

• Trasa narciarstwa biegowego „Zalesie” na terenie gminy Kamienica
Trasa narciarstwa biegowego „Zalesie” zlokalizowana na terenie gminy Kamienica, przeznaczona dla osób, które rozpoczynają przygodę z narciarstwem biegowym, prowadzona jest wzdłuż istniejących dróg leśnych o łącznej długości 5,5 km. Początek i koniec trasy znajduje się na terenie stadionu piłkarskiego klubu sportowego „Zalesianka”. Przygotowane oznakowanie sprawia, że trudno pobłądzić, i ostrzega w miejscach, gdzie ruch odbywa się w obie strony. Spore urozmaicenie: las, zjazdy, zakręty, podejścia. Na końcu pętli jest przygotowana wiata i tablica informacyjna. Przy dobrej pogodzie rozciągają się piękne widoki na Modyń, Cichoń i Ostrą, a w drugą stronę na Mogielicę i Wyrębiska. Dostępna jest bezpłatna wypożyczalnia sprzętu: Budynek Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego przy LKS „Zalesianka” w Gminie Kamienica.

• Trasy biegowe na terenie stacji narciarskiej „Beskid”
Trasy biegowe o długości od 2 do 5 km z widokiem na Babią Górę powstają przy naturalnej pokrywie śnieżnej. Trasy prowadzą wzdłuż grani na stoku i są przeznaczone dla osób początkujących i zaawansowanych.


BESKID SĄDECKI, BESKID NISKI

• Rytro - trasa biegowa na terenie stacji Ryterski Raj
Na terenie Stacji Narciarskiej Ryterski Raj położona jest trasa biegowa o długość około 2 km tworząca pętlę. Trasa przebiega wzdłuż potoku Wielka Roztoka na zboczu Jastrzębskiej Góry i przygotowana jest specjalnie dla miłośników biegów narciarskich w zależności od warunków śniegowych.

• Wierchomla Mała – trasy biegowe na terenie stacji Narciarskiej Dwie Doliny Muszyna - Wierchomla
Na terenie Stacji Narciarskiej Dwie Doliny Muszyna-Wierchomla przy górnej stacji wyciągu krzesełkowego A zlokalizowana jest trasa biegowa o długości 4 km. Biegnie ona w kierunku bacówki nad Wierchomlą. Trasa pokryta jest naturalnym śniegiem i przygotowana przez ratraki, przeznaczona dla początkujących i zaawansowanych narciarzy.
 
• Tylicz - Krynica-Zdrój –Góra Parkowa
Malownicze trasy rekreacyjno-sportowe łączące Krynicę, a dokładnie Górę Parkową, z malowniczą miejscowością agroturystyczną, jaką jest Tylicz. Wytyczone zostały tak, aby nie tylko dawały satysfakcję z pokonywania kolejnych kilometrów i własnych słabości na podjazdach lub zjazdach, ale były też bogate w piękne widoki i panoramę okolic. Cała trasa liczy ok. 13 km i jest utrzymywana przy pomocy ratraka tak, aby zwiększyć przyjemność i bezpieczeństwo korzystania z niej. Trasa posiada oświetlony 2-kilometrowy odcinek Roma-szczyt Góry Parkowej, gdzie możemy podziwiać malowniczą południową część naszego kraju, a nawet Słowację.
Jadąc ze szczytu ok. 1000 m przy altanie na wysokości „źródełka miłości”, skręcamy w prawo i po pokonaniu dosyć stromego, ale łatwego zjazdu, po ok. 900 m dojeżdżamy na południowe zbocze Góry Parkowej, skąd rozpościera się widok na Górę Krzyżową, szczyt Jaworzyny Krynickiej, cerkiew prawosławną na ul. Cmentarnej oraz kościół p.w. Św. Antoniego. Dalej jedziemy prosto, zostawiamy po lewej stronie dworzec i kościół i udajemy się w stronę „Polany Michasiowej” ze sławnym źródełkiem „Bocianówka”. Tutaj robimy małą pętlę i wracamy na polanę, z której możemy udać się w stronę ul. Źródlanej. Niestety zjazd na tę ulicę jest dosyć trudny. Na końcu zjazdu docieramy do drogi, gdzie skręcamy w lewo i wspinamy się coraz wyżej. Mijając szyb wiertniczy „Zuber” docieramy do „Ogrodów” gdzie „łapiemy” trasę i po ok. 300-400 m. docieramy do dużej polany, gdzie nasz wysiłek zostaje nagrodzony ciszą, spokojem, zapachem lasu i pięknymi widokami. Stoimy dokładnie na wprost Jaworzyny Krynickiej.

• Tylicz - trasa biegowa- Polana Syhła
Trasa przeznaczona jest dla początkujących i średniozaawansowanych narciarzy oraz dla stawiających pierwsze kroki. Malownicze krajobrazy, spokój i cisza to tylko kilka atutów narciarstwa biegowego. W Tyliczu znajduje się trasa biegowa o długości 2,5 km, a także wariant II - o długości 4 km. Na miejscu czekają na Państwa regularnie ratrakowane trasy z założonym śladem, parking dla samochodów osobowych i autokarów, nowoczesna wypożyczalnia nart biegowych i serwis, a także jedyna w regionie szkoła narciarska dla biegaczy. Dla rodziców - dodatkowym atutem trasy biegowej jest Przedszkole Narciarskie z Kubusiowym Parkiem Zabaw, gdzie istnieje możliwość pozostawienia dziecka pod opieką instruktorów. W Parku znajduje się boisko do unihokeja, Kubusiowy stok z wyciągiem narciarskim (o długości 150 m) oraz mini pętla narciarstwa biegowego dla dzieci. Korzystanie z Parku zabaw możliwe jest tylko w ramach Przedszkola Narciarskiego.

• Krynica-Zdrój - trasy biegowe W Dolinie Czarnego Potoku
U podnóży Jaworzyny Krynickiej zlokalizowane są trasy narciarstwa biegowego „u Leśników”, przygotowane i utrzymywane przez Leśny Zakład Doświadczalny Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Trasy przygotowane są pomiędzy drogą na Izwór, a dolną Stacją Kolei Gondolowej:
- zielona - o długości ok. 500 m - dla dzieci i uczących się chodzić lub biegać (oświetlona sztucznie),
- żółta - o długości ok. 2400 m – dla początkujących (oświetlona sztucznie),
- niebieska - o długości ok. 2800 m - dla zaawansowanych,
- ekstremalna (nieoświetlona, dostępna tylko w dzień).

Trasy są naśnieżane oraz ratrakowane a przy trasach znajduje się duży parking i dobrze wyposażona wypożyczalnia biegowego sprzętu narciarskiego.

• Ptaszkowa - trasy biegowe na terenie Centrum Sportów Zimowych
W Ptaszkowej, przy stoku góry Jaworze, powstało Centrum Sportów Zimowych. Gotowe są do użytkowania trasy biegowe o długości 1600 m. Są one wyasfaltowane, oświetlone, sztucznie naśnieżane i ratrakowane. Trasy uzyskały homologację Polskiego Związku Narciarskiego, co daje możliwość organizowania zawodów i mistrzostw w biegach narciarskich. W budynku zaplecza technicznego oraz zakwaterowania sportowo-rekreacyjnego jest możliwość zakwaterowania dla 30 osób w pokojach dwuosobowych i czteroosobowych.

• Krzywa - Śnieżne Trasy Przez Lasy
Trasy o charakterze sportowo-rekreacyjnym w kompleksie Śnieżne Trasy przez Lasy.
Rozległy kompleks tras o różnym charakterze i stopniu trudności. Są to głównie rekreacyjne trasy narciarskie o szerokości do 3 m. Różnica poziomów tras wynosi 60 m (wysokość od 550 do 610 m n. p. m.). Teren o zróżnicowanym profilu z odcinkami płaskimi, zjazdami i podjazdami. Trasy są oznakowane, w punktach węzłowych znajdują się kierunkowskazy, a ślad zakładany jest skuterem śnieżnym. W miejscach postojowych i na parkingach znajdują się tablice informacyjne. Kompleks tras posiada połączenie z trasą sportowo-rekreacyjną Banica - Krzywa. Łączna długość tras wynosi 80 km. Na trasach rozgrywane są zawody amatorskie o Lampę Łukasiewicza. W planach jest budowa zaplecza socjalnego i treningowego dla klubów sportowych. Trasy przygotowane przez Stowarzyszenie Rozwoju Sołectwa Krzywa.


OKOLICE KRAKOWA

• Trasy biegowe na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego
Dwie trasy zlokalizowane są na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego: krótka w Parku Zdrojowym w Ojcowie o długości około 1 km oraz dłuższa biegnąca przez Dolinę Sąspowską o długości około 6 km. Pod zamkiem w Ojcowie znajduje się parking i wypożyczalnia nart biegowych. Trasy przeznaczone są dla początkujących i zaawansowanych narciarzy i utrzymywane są przez Biuro Usług Turystycznych „Ojcowianin”.

Reproducir Reproducir